PrimaCat feeding a kitten

Krmení kotěte

Kočka mladší jednoho roku je stále rostoucím kotětem. První rok života je pro kotě důležitým obdobím růstu, protože si vytváří základy pro zdravý dospělý život. Pokud uvažujete o pořízení kotěte, měli byste se s dostatečným předstihem seznámit s péčí o kočku a jejími potřebami. Koťátko potřebuje hodně pozornosti a času, aby se z něj vyvinulo pohodové a zdravé domácí zvíře.

Čím krmit kotě?

Krmení hraje pro zdraví kotěte velkou roli. Mateřské mléko je pro koťata primární potravou až do věku 5–6 týdnů, ačkoli koťata začínají ochutnávat pevnou stravu již kolem 3. týdne věku. Matka koťata postupně odstavuje a ve věku 14 týdnů jsou koťata připravena na adopci.

Kočky jsou výluční masožravci, jejichž organismus sacharidy příliš neumí využít. Pro rostoucí kotě je velmi důležitá masitá strava právě s bílkovinami živočišného původu. Rostoucí kočka potřebuje také tuk a vyvážený poměr vápníku a fosforu. Kočičí tělo potřebuje určité esenciální aminokyseliny, jako je taurin a arginin, které může získat pouze z masa. Kompletní krmiva pro psy nejsou pro kočky vhodná, protože mají nižší obsah bílkovin živočišného původu než krmiva určená pro kočky. Kočka má přirozeně slabý pocit žízně, protože by v přírodě získávala vodu převážně z kořisti, kterou se živí. Zjistěte, jak můžete podpořit hydrataci své kočky.

Pečlivě promyšlené nutriční složení suchého krmiva PrimaCat Kitten pomáhá zajistit růst svalů a kostí kotěte a posilovat jeho imunitní systém. Suché krmivo PrimaCat Kitten bez pšenice a kukuřice je také ideální pro kočičí matky, kterým dodá extra sílu během náročného období březosti a laktace.  

Tipy pro krmení kotěte

  • Základem stravy by měla být vysoce kvalitní kompletní krmiva, aby vaše kotě mělo dostatek energie a živin pro svůj růst.
  • Polovinu denního příjmu stravy může u kotěte tvořit suché krmivo PrimaCat Kitten a druhou polovinu morké krmivo PrimaCat Classic, aby mělo dostatek hydratace. U koček, které dorůstají velkých rozměrů, je však nejlepší zaměřit se na krmení určenými pro koťata. 
  • Čas od času můžete kotěti nabídnout také syrové krmivo.
  • Mějte krmivo pro kotě volně k dispozici nebo mu poskytujte časté malé porce. Koťátko by mělo jíst několik malých porcí denně.
  • Zkontrolujte obal krmiva, abyste se ujistili, že podávané krmivo neobsahuje skrytý cukr. Přidaný cukr může škodit zdraví kočky a zvyknutí si na sladké krmivo může později ztížit přechod na zdravější alternativu.

Naučte své kotě na různá krmiva

Kotě byste měli seznamovat s různými krmivy. Krmení kočky v dospělosti bývá snazší, pokud se kočka již jako kotě naučila žrát suchou i mokrou stravu a potraviny různých konzistencí a chutí. Vybíravost kočky je často způsobena tím, že si kočka zvykne na jeden určitý typ potravy. Kočky jsou navíc obvykle velmi nedůvěřivé k novým potravinám. Naučit vybíravou kočku na nové krmivo v dospělosti může být obtížné, ale není to nemožné. Přečtěte si naše tipy, jak krmit vybíravou kočku. 

Změny v jídelníčku kotěte provádějte vždy postupně, protože náhlá změna stravy může snadno způsobit zažívací problémy.

Kolik toho kotě sní?

Nejlepším způsobem, jak najít správné množství potravy pro svoji kočku, je experimentovat. Krmné tabulky na obalech krmiv poskytují návod pro naplánování vhodného množství krmiva. Sledujte tělesnou kondici kočky, aby příliš nepřibírala na váze.
Koťata jsou obvykle velmi aktivní a hodně si hrají. Dospělé kočky jsou často samy od sebe méně aktivní, proto je důležité poskytovat jim různé podněty, zejména dospělým kočkám chovaným v bytě.

Jak dlouho podávat kočkám krmivo pro koťata?

Koťata pokračují v růstu až do věku přibližně 1 roku. Přestože může kotě vypadat jako dospělá kočka ještě před dosažením věku jednoho roku, je třeba kotě řádně krmit až do dosažení dospělosti. Krmivo roční kočky můžete postupně nahradit krmivem pro dospělé kočky. Kočka, která dorůstá velkých rozměrů, může potřebovat krmivo pro koťata ještě déle. Podívejte se na náš návod, jak nahrazovat krmivo pro kočku, a zjistěte více informací o krmení své kočky 

Krmiva PrimaCat byla vyvinuta tak, aby splňovala přirozené nutriční potřeby koček. Naše výrobky snadno seženete v nejbližším obchodě s potravinami.